Geodeticca - Aktuality

Dá sa veriť hĺbkam na mapách?

Základnou navigačnou pomôckou každého jachtára je papierová alebo elektronická mapa. Hlavným údajom na mapách sú pre nás hĺbky, ktoré určujú kadiaľ môžeme preplávať. Dá sa však veriť číslam na mape?

Mapa na navigačnom stolíku je pre nás nespochybniteľným faktom. Pokiaľ sa ňou riadime, nemôže sa nám nič stať. Ak narazíme na plytčinu, nie je to vo väčšine prípadov preto, že by klamala mapa ale preto, že sme sa nedostatočne venovali navigácii. Povedzme si teda niečo o vertikálnych chybách.

Môže byť útes prehliadnutý?

Žiadna mapa nemôže byť presnejšia ako údaje, ktoré sa získali pri mapovaní. Predstava, že pri mapovaní sú prepátrane všetky morské hlbiny je nesprávna. Lode, ktoré uskutočňovali mapovanie prečesávali morské dno v určitých rozostupoch. V týchto miestach je tvar dna jasný. Medzi líniami však môžu byť niektoré nebezpečenstva prehliadnuté.

Ako ďaleko sú od seba línie, na ktorých sa prevádza mapovanie? Vzdialenosť je rozdielna podľa mierky mapy, pre účely ktorej sa mapa vyhotovuje. Na mape by mali byť línie merania od seba vzdialené 5 mm. Pokiaľ sa jedná o mapu mierky 1 : 40 000, potom sú línie od seba vzdialené 5 x 40 000 = 200 000 mm, teda 200 m. Dobrá prax British Admirality nariaďuje aby bolo medzi líniami prevedené najmenej jedno meranie navyše.

Viac sa dočítate na tomto mieste.